Άτυχη η Ολυμπιάδα στο ντέρμπι, 1-1 με το Καπαρέλλι

Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Ολυμπιάδας με το Καπαρέλλι αφήνωντας μία γλυκόπικρη γεύση στο τέλος μιας και ήταν η ομάδα που ήταν εμφανώς καλύτερη πάνω στο χορτάρι και χάνωντας μοναδικές ευκειρείες για να κερδίσει το ντέρμπι. Σε ένα γήπεδο όπου παρευρέθηκαν πάνω από 300 φίλαθλοι και σε μία όμορφη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι  γηπεδούχοι.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το ντέρμπι με την Ολυμπιάδα να κερδίζει πέναλτι στο 4ο λεπτό σε ανατροπή του Μαναρίτσα από τον Δημητρά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ευσταθίου ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Ρεσβάνης πρόλαβε τους αντιπάλους και με προβολή έκανε το 1-0. Στο 9’ η κεφαλιά του Καραμπά βρήκε σε σώματα αμυντικών. Στο 31’ ο Τσοπανέλης έκανε το σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Μόνος. Στο 37’ ο Δημητράς δεν έδιωξε σωστά, ο Ζαχαριάς μόνος απέναντί του δεν τελείωσε τη φάση και πάσαρε, αλλά πρόλαβαν και έκλεισαν οι αμυντικοί. Στο 40’ σουτ του Ζαφειρόπουλου από την περιοχή, η μπάλα άουτ
Στο 41’ έγινε η σέντρα από τα αριστερά, ο Μαναρίτσας έπιασε το σουτ, η μπάλα άουτ. Στο 44’ οι φιλοξενούμενοι δεν έδιωξαν την μπάλα, ο Μαναρίτσας και πάλι, αλλά η μπάλα και πάλι άουτ. Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, ο Στρατιδάκης βρήκε τον χώρο και τον χρόνο που ήθελε έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, παρά την πίεση έπιασε το σουτ, η μπάλα πήγε στην αριστερη γωνία του Μόνου ο οποίος έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να την φτάσει και 1-1.

Στο 52’ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Καφετζής αντί του Ρεσβάνη λόγω τραυματισμού, ο οποίος ήταν πάρα πολύ καλός.Στο 60’ ο Μαστροκώστας αντικατέστησε το Ζαχαριά. Στο 62’ σε εκτέλεση φάουλ του Τσατσαρώνη από τα αριστερά Μαστροκώστας έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυντικών και στη 2η κεφαλιά που έγινε η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 68’ σε νέα εκτέλεση φάουλ του Τσατσαρώνη ο Καραμπάς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα μόλις άουτ.
Στο 73’ ο Ζαφειρόπουλος έκανε μια από τις γνωστές επελάσεις του από τα αριστερά, έβγαλε και την ψηλοκρεμαστή σέντρα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, βρηκε στο οριζόντιο δοκάρι, ο Καφετζής από πολύ κοντά έκανε το πλασέ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 76’ ο Καφετζης έπιασε το χλιαρό σουτ, μπλόκαρε ο Δημητράς. Στο 81’ πέρασε ο Κόκκαλης στη θέση του Μαναρίτσα. Στο 84’ ο Στρατιδάκης έπιασε το γυριστό, βολ – πλανέ, σουτ, η μπάλα άουτ. Με την συμπλήρωση των 90’ έγινε η σέντρα από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Καραμπάς, μόνος έπιασε την κεφαλιά νικώντας τον Δημητρά  αλλά ο Κουκούλας έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή! Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Δάβρης ανέκοψε το Πλακίδα, ο διαιτητής  με υπόδειξη του βοηθού (ο οποίος δεν ήταν σε καλή μέρα) έδωσε φάουλ και 2η κίτρινη κάρτα στον παίχτη της Ολυμπιάδας. Στην εκτέλεση του φάουλ από τον Μαρτιναίο, ο Τσέλλος ο οποίος είχε προωθηθεί έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μόνου.

Γ.Σ.Ολυμπιάδα Οινοφύτων (Γιάννης Καραμπάς): Μόνος – Νικολόπουλος, Τσατσαρώνης, Καραμπάς, Ευσταθίου, Φελέκης, Ρεσβάνης (52’ Καφετζής), Ζαχαριάς (60’ Μαστροκώστας), Μαναρίτσας (81’ Κόκκαλης), Δάβρης, Ζαφειρόπουλος.

Στον πάγκο έμειναν οι: Σιμηστήρας – Πάλλης, Σιαράπης, Μάνης.

Π.Α.Σ. “Κιθαιρών” Καπαρελίου (Σωτήρης Παπαναστασίου): Δημητράς – Μπότσης (70’ Πλακίδας), Σεχάι, Κοτώρος (65’ Λάμπρου), Τσέλλος, Κουκούλας, Σκουρτανιώτης (86’ Μπόβαλης), Κουρούμα, Κώνστας, Τσοπανέλης (70’ Μαρτιναίος), Στρατιδάκης.
Στον πάγκο έμειναν οι: Γερογιάννης – Ζαχαριάς και Σταμέλος.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Δημήτρης Τονίδης με βοηθούς τον Λεωνίδα Δελή (Football League) και τον Γιάννη Τσώνη (Γ’ Εθνικής).

Υ.Γ Με τέτοιες εμφανίσεις η ομάδα δεν έχει να φοβηθεί κανέναν αντίπαλο πάνω στο χορτάρι!

Υ.Γ Ένα μεγάλο μπράβο στους οπαδούς της ομάδας για τη μεγάλη υποστήριξη στην ομάδα!

Γλίτωσε τη γκέλα πριν το ντέρμπι η Ολυμπιάδα

Γλίτωσε τη γκέλα πριν το ντέρμπι η Ολυμπιάδα στο γήπεδο της Άσκρης όπου και επικράτησε με 1-0 του ΑΟ Μαυρομματίου.

Το ματς δε σηκώνει πολύ ανάλυση και κριτική. Σε ένα γήπεδο που μπορεί να είναι και το ποιό μικρό στη κατηγορία είχαμε 2 ομάδες με εντελώς διαφορετικό στόχο και προσέγγιση στο ματς.

Από τη μία η Ολυμπιάδα όπου είχε ξεκάθαρο στόχο τη νίκη και από την άλλη το Μαυρομμάτι που προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Το 1ο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρείες,με το Μαυρομμάτι να είναι αυτό που απείλησε 1ο με σουτ εκτός περιοχής το οποίο έφυγε άουτ, στη συνέχεια η Ολυμπιάδα κυριάρχησε και προσπάθησε να βρει διαδρόμους από τα πλάγια χάνοντας κάποιες ευκειρίες με πιο κλασική του Ζαφειρόπουλου την οποία απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Το ημίχρονο έληξε 0-0. Στο 2ο ημίχρονο είχαμε το ίδιο μοτίβο στο μισό του γηπέδου με τα Οινόφυτα να πιέζουν και το Μαυρομμάτι να αντιστέκεται. Να σημειωθεί η πολύ καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο τέλος του αγώνα ο νεοεισελθών Κόκκαλης από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στη κλειστή γωνία του τέρματος ξεγελώντας το τερματοφύλακα των γηπεδούχων ο οποίος πε΄ριμενε σέντρα και δεν πρόλαβε να αντιδράσει σωστά, αποκρούωντας τη μπάλα η οποία είχε περάσει εμφανώς τη γραμμή του τέρματος.

Ξέσπασε η Ολυμπιάδα 5-0 τη Θήβα

Δε μπορεί να μη μπαίνει συνέχεια η μπάλα, ότι μπορούσε να γίνει το προηγούμενο Σάββατο στην Αράχωβα αν έμπαιναν οι πρώτες ευκαιρίες, έγινε με τη Θήβα.

Σε μία ημέρα με μεγάλη αγωνία σε όλη τη χώρα για το πέρασμα του Ζορμπά, και μη ξέρωντας τι συνθήκες θα επικρατούσαν κατά τη διάρκεια του αγώνα ξεκίνησε το ποδοσφαιρικό ματς του Σαββάτου και μετατράπηκε στο β ημίχρονο σε ματς πόλο!

Η Ολυμπιάδα μπήκε δυνατά στο ματς, έχοντας μάθει το μάθημα από την Αράχωβα και το τελείωσε για να μην πούμε στο 10΄ αλλά στο 30΄όταν και έγινε το 3-0.

Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Ζαφειρόπουλος στο 5΄, αφού ένα λεπτό νωρίτερα είχε απειλήσει ο Δάβρης. Στο 10ο λεπτό ήταν σειρά του Μαναρίτσα να σκοράρει συμπαρασύροντας και τον αντίπαλο του μαζί που μάταια προσπάθησε να τον σταματήσει. Το 1ο ημίχρονο κύλησε με επιθετικό μονόλογο της Ολυμπιάδας που στο 30΄με το 2ο γκολ του Ζαφειρόπουλου κλείδωσε οριστικά το ματς κάνοντας το 3-0. Στο 40΄το σουτ του Δάβρη πήγε σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε. Στο 50΄ο ΚόΚκαλης που αντικατέστησε το Ζαφειρόπουλο στο ημίχρονο με κεφαλιά από κόρνερ του Καφεντζή έγραψε το 4-0, στρέφοντας το ενδιαφέρον των φιλάθλων πως να προστατευτούν από τη καταρακτώδη βροχή και των ποδοσφαιριστών πως να μην τραυματιστούν! Το σκορ έκλεισε ο Μαστροκώστας στο 66΄όταν μετά από πλασέ του Καλλέργη η μπάλα κόλλησε στα νερά λίγο πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος και την έσπρξε στα δίχτυα. Στο 80΄ έγινε η φάση του αγώνα όπου ο Καλλέργης ανατράπηκε καθαρά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα με τον διαιτητή να μην σφυρίζει παράβαση, και μετά να τον αποβάλει λόγω διαμαρτυρίας.

Ολυμπιάδα (Καραμπάς): Μόνος, Νικολόπουλος,  Τσατσαρώνης (55* Μαστροκώστας), Καραμπάς, Ευσταθίου, Φελέκης, Καφεντζής (70* Ρεσβάνης), Ζαχαριάς, Μαναρίτσας (63* Καλλέργης), Δάβρης, Ζαφειρόπουλος (46* Κόκκαλης).

Θήβα (Παχατουρίδης Θ.): Κωνσταντινόπουλος, Τσιώλης Κ. (70* Χατζηλάμπρος), Κατσέλης, Κούκος, Νικολάου, Κασμάς, Τσιώλης Ε. (56* Στατήρης), Αλεξάκης (72* Μοναστηράκης), Κολυμπίρης, Γεωργάκης (50* Χατζηλάμπρος), Φουφούνης (72* Μούκα)

Με το αριστερό η Ολυμπιάδα στο πρωτάθλημα, στραβοπάτησε στην Αράχωβα

Με το αριστερό μπήκε η ομάδα μας στην έναρξη του πρωταθλήματος στον εκτός έδρας αγώνα στην Αράχωβα.

Στην ήττα με 2-0, συνήθως ο ηττημένος δεν έχει αγωνισθεί καλά. Κάτι το οποίο δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί για την Ολυμπιάδα! Κυρίαρχη σε όλο το ματς, με κατοχή και πολλές χαμένες ευκαιρίες και στα 2 ημίχρονα! Δυστηχώς όμως ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου λέει ότι αν δεν βάζεις το γκολ στις ευκαιρίες που έχεις, τότε κάποια στιγμή θα το δεχτείς, όπως και έγινε στο τέλος των 2 ημιχρόνων. Από την άλλη μία νεανική ομάδα που αμύνονταν σε όλο το ματς και πήγε το ματς στη δύναμη και προσπάθησε να παίξει στη κόντρα, κάτι που το κατάφερε.

Παρνασσός (Γεωργακόπουλος): Τσίμας, Ζγκούρος, Βασιλείου, Πέρβελης Ι., Αβράμπος (44* λ.τ. Ράπτης), Γιαννούλας (Ματσούκας), Τσώνης, Καραμπελούσης, Χότζα (89* Παναγιωτίδης), Τόλιας, Πέρβελης Π.

Ολυμπιάδα (Καραμπάς): Μόνος, Κόκκαλης (54* Καλλέργης), Τσατσαρώνης, Καραμπάς, Ευσταθίου, Φελέκης, Καφεντζής (74* Ρεσβάνης), Ζαχαριάς (63* Μάνης), Μαναρίτσας, Μαστροκώστας (68* Νικολόπουλος), Ζαφειρόπουλος.

Δεν έχει νόημα να αναφερθούμε στις ευκαιρίες, δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα εδώ και βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα  http://www.starsports.gr/articles/epsviotias/1537774592

Υ.Γ Δεν χάθηκε κάτι, έχουμε 29 αγώνες ακόμη, δεν μπορεί να μην μπαίνει η μπάλα συνέχεια!

Υ.Γ Πολλά μπράβο και ευχαριστώ για τους φιλάθλους μας που ξεκίνησαν δυναμικά τη στήριξη τους στην ομάδα μας!