Ένωση Άσπρων Σπιτιών Αντίκυρα - Γ.Σ Ολυμπιάδα Οινοφύτων 1-1

Το Σάββατο 28η Οκτωβρίου και ανήμερα της μεγάλης Εθνικής μας εορτής, η ομάδα μας αγωνίστηκε με τα Αντίκυρα στα Άσπρα Σπίτια, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Το αποτέλεσμα αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση στην ομάδα μας, που ήταν πολύ ανώτερη και ειδικά στο 2ο ημίχρονο άξιζε κάτι πολύ καλύτερο.

Δυστυχώς σε άλλο ένα ματς, μετά από αυτό με το Ύπατο, η λειτουργία του διαιτητικού τρίου έκανε άλλο ένα δώρο στον αντίπαλο μας. Ενώ ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ, ο διαιτητής πήρε τη φάση πάνω του και έδειξε να συνεχιστεί το ματς με αποτέλεσμα από φάση οφσάιντ να δεχθούμε πρώτοι γκολ.

Με αντεπίθεση διαρκείας και πολλές ευκαιρίες η ομάδα ισοφάρισε σε 1-1 μετά από σέντρα του Τσατσαρώνη και προβολή του Καλλέργη που κόντραρε σε αμυντικό. Προσπάθησε για το διπλό το οποίο όμως δεν ήρθε, αφήνωντας μία πικρή γεέση στο τέλος για τους 2 βαθμούς που δικαιούμασταν βάση της πολύ καλής απόδοσης.

Το πείσμα και η θέληση που δείχνουν τα παιδιά είναι σίγουρο ότι θα ανταμειφθούν στα επόμενα ματς.

Ένωση Άσπρων Σπιτιών Αντίκυρα: Μελέτης, Πολυτάρχου, Αντάμης, Καραμπέτσος, Γεράκιος, Ιωάννου, Ευσταθίου, Βασιλίου, Δαμπάνης, Καλύβας, Λεοντίου. Προπονητής Γεραντώνης.

Γ.Σ Ολυμπιάδα Οινοφύτων: Ευαγγελινός, Κόκκαλης, Ντάλας, Τσατσαρώνης, Ευσταθίου, Λυμπέρης, Μάνης, Κίσσας Γ., Meminaj (89΄Gjonj), Καλλέργης (77΄Φελέκης), Κονιαβίτης (90΄Δημητριάδης). Προπονητής Καραμπάς Ι.

Κιθαιρώνας Π.Α.Σ - Γ.Σ Ολυμπιάδα 3 - 1

Το Σάββατο 14 Οκτωβρίου αντιμετωπίσαμε την ομάδα του Κιθαιρώνα στο Καπαρέλλι.

Το τελικό σκορ ήταν 3-1. Η ομάδα μας μπήκε νωθρά στο ματς και πιάστηκε στον ύπνο! Δεχθήκαμε ένα πολύ γρήγορο γκολ και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ από το 2ο λεπτό. Η ομάδα του Κιθαιρώνα έχοντας πολύ καλή ψυχολογία συνέχισε το ίδιο δυνατά και έβαλε δύσκολα στην ομάδα μας. Ακόμη και ο αέρας ήταν εναντίον μας, μιας και τον είχαμε κόντρα στο ά ημίχρονο. Να σημειωθεί εδώ ότι ο προπονητής μας λόγω τιμωρίας ενός μήνα από την Ε.Π.Σ.Βδεν καθόταν στο πάγκο της ομάδας. Ο Κάλφας με απ΄απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσια και στο 1-1, σκος το οποίο κρατήσαμε μέχρι τη λήξη του ά ημιχρόνου.

Το 2ο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετκή εικόνα μιας και ισσοροπήσαμε το ματς και κρατούσαμε μακριά τους κινδύνους από την εστία μας. Με το σκορ στο 1-1 και την είσοδο στον αγώνα του Δημητριάδη, η ομάδα μας κυνήγησε το γκολ στις αντεπιθέσεις και έχασε 2 καλές ευκαιρίες. Τελικά από μία εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά στη μικρή περιοχή στο 80΄δεχθήκαμε το 2ο γκολ. Εκεί προσπαθήσαμε για κάτι καλύτερο και στο τέλος σε μία αντπίθεση των γηπεδούχων δεχθήκαμε το 30 γκολ. Ένα δίκαιο σκορ σύμφωνα με την εικόνα των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Να ευχαριστήσουμε τους οπαδούς μας που στήριξαν μαζικά και πάλι την ομάδα μας σε εκτός έδρας ματς, καθώς και τους φιλάθλους της τοπικής ομάδας για την φιλοξενία τους.

Υ.Γ Από τα δύσκολα ματς να μαθαίνουμε, γιατί το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη. Υπομονή, επιμονή, πίστη και πολύ δουλειά, τα καλύτερα μόνο έτσι θα έρθουν!

Γ.Σ Ολυμπιάδα - Δάφνη Ερυθρών 3 - 1

Το Σάββατο 7 Οκτωβρίου, η ομάδα μας έδωσε το 2ο εντός έδρας αγώνα της στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας, πετυχαίνοντας τη 2η νίκη της. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα μας βρίσκεται στη 5η θέση.

Έγιναν πολλά μέχρι να φθάσει η ομάδα μας στη κατάκτηση των 3 βαθμών. Στο ά ημίχρονο και χωρίς να είναι χειρότερη από τον αντίπαλο, βρέθηκε να χάνει με 1-0 ύστερα από λάθος συννενόηση του Δημητριάδη με το Διαμαντάρα δίνοντας την ευκαιρία στον Κουτσοδήμο να στείλει τη μπάλα ανενόχλητος στα δίχτυα. Προηγουμένως η ομάδα απέτυχε να σκοράρει σε 4 ευκαιρίες που τις δόθηκαν. Στο 14΄ο Μάνης έκανε τη σέντρα, ο Κονιαβίτης έπιασε το σουτ αλλά ο Χιλά απέκρουσε. Στο 18΄ο Κάλφας έπιασε από καλή θέση το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 24΄ο Κόκκαλης έκανε τη σέντρα, ο Μεμινάϊ έκανε εκπληκτικό σουτ αλλά εντυπωσιακά ο Χιλά απέκρουσε τη μπάλα και απεσόβησε σίγουρο γκολ. Και στο 32΄σε κόρνερ του Κάλφα ο Κίσσας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου και ενώ από το τέλος του 1ου είχε αρχίσει η βροχή,  ομάδα μπήκε πολύ δυνατά και έφτασε στην ισοφάριση στο 47΄με δυνατή κεφαλιά του Μεμινάι ύστερα από ασίστ και σέντρα του Τσατσαρώνη. Αυτό έδωσε το έναυσμα στην ομάδα για την τελική αντεπίθεση και με την παρότρυνση των οπαδών που παρά τη βροχή έμειναν στη θέση τους και ώθησαν την ομάδα για την ανατροπή.

Στο 68΄ ο Μάνης έκανε τη συρτή σέντρα και ο Ευσταθίου από κοντά με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας. Το νερό μπήκε στο αυλάκι και στο 78΄ μετά από εκπληκτικό ένα δυο Τζόνι και Τσατσαρώνη, ο τελευταίος με πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας μας.

Συγχαρητήρια στην ομάδα μας, στο προπονητή και στη διοίκηση, καθώς και ένα μεγάλο ευχαριστώ στο κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες και έμεινε να στηρίζει την ομάδα ακόμη και όταν άρχισε να βρέχει.

2ο ματς που μας βρίσκει να χάνουμε με 1-0 στο ημίχρονο και στο τέλος να επικρατούμε με 3-1. Ομάδα με χαρακτήρα δείχνει αυτό και πίστη στις δυνατότητες της, αλλά θα πρέπει να το βγάζουμε από το 1ο λεπτό, αρχής γενομένης από το επόμενο δύσκολο εκτός έδρας ματς με τον Κιθαιρώνα στο Καπαρέλλι.

Γ.Σ Ολυμπιάδα. Προπονητής Ι.Καραμπάς. Σύνθεση: Διαμαντάρας, Μάνης, Τσατσαρώνης, Κίσσας Γ., Ευσταθίου, Δημητριάδης, Κάλφας (58΄Τζόνι), Κόκκαλης (85΄Στατήρης), Κονιαβίτης (78΄Κίσσας Β.), Φελέκης, Μεμινάϊ (85΄Καραμπάς)

Δάφνη: Χιλά, Παλαιολογόπουλος, Στρογγύλης, Δασκαλάκης, Μπεθάνης, Μπαρτόκ, Ρόντο, Κόκκα, Τσοπίδης, Κουτσοδήμος Π., Κατσίκης